Board and Staff

Executive Committee

  • Derek Norman
    President

  • Jody Williams
    Vice President

  • Cynthia Rice
    Treasurer

  • Jean Mikulla
    Secretary

  • Eleanor Lea Rohrbaugh
    Immediate Past-President

Board Members

  • Mary Bauschelt

  • Wendi Cortesi

  • Carole M. Ely

  • Pauline Goldsmith

  • Jan Boyd Haring

  • Wendy Hollender

  • Mike Huseby

  • Rose James

  • Martha G. Kemp

  • Victoria Matthews

  • Margaret Johnson

  • Kathie Miranda

  • Carolyn Payzant

  • Beth Plotnick

  • Lynn Railsback

  • Gillian Rice

  • Sarah Roche

  • Terry L. Ruiter

  • Myra Sourkes

  • Isaac Sutton

  • Alice Tangerini

  • Charlotte Staub Thomas

  • Carol Varian

  • Catherine M. Watters

Honorary Directors

Diane Bouchier, ASBA Founder - USA

Julius Brown - USA

Jennifer Crompton-Phillips - Australia

Anne-Marie Evans, FLS - UK

Pat Kay, DEd - USA

Kazunori Kurokawa (deceased) - Japan

Shirley Sherwood, PhD - UK

James J. White (deceased) - USA

Staff

  • Robin A. Jess
    Executive Director

  • Carol Woodin
    Exhibitions Director

  • Marilyn Garber
    Annual Meeting & Program Coordinator

  • Margaret Saylor
    Journal Editor/Designer

  • Ann Hoffenberg
    Administrative Assistant

  • Deborah Shaw
    Technology Advisor

  • Sandra McNicol
    Annual Meeting Registrar

  • Seigmar "Sig" Silber
    Counsel to the Board

Committees

Annual Meeting Advisory
Marilyn Garber, Chair
Robin Jess, ex officio
Jean Mikulla

Artist & Education Grants
Jan Boyd Haring, Chair
Lee McCaffree
Gillian Rice

Awards
Mary Bauschelt, Chair
Martha Kemp
Victoria Matthews
Catherine Watters

By-laws
Terry Ruiter, Chair
Martha Kemp

Education
Sarah Roche, Chair
Helen Allen
Marcia DeWitt

Susan Fisher
Marilyn Garber
Kathie Miranda
Rose Pellicano
Elaine Searle
Deb Shaw
Catherine Watters

 

Communications
Jody Williams, Chair

Victoria Matthews
Beth Plotnick

Charlotte Staub Thomas

Editorial Board*
Robin Jess
Derek Norman
Margaret Saylor, Journal Editor

Website Sub-Committee*
Carole Ely
Libby Kyer
Cynthia Rice
Alice Tangerini

Public Relations Sub-Committee*
Bobbi Angell, Institutional Member Liaison
Gillian Rice
Lea Rohrbaugh
Myra Sourkes

*Part of the Communications Committee and includes the Communications Committee Chair as a member

Exhibition Advisory
Pat Jonas, Chair
Marilyn Garber, ex officio
Carol E. Hamilton
Robin Jess, ex officio
Catherine Watters
Carol Woodin, ex officio

Finance & Development
Lynn Railsback, Co-chair
Cynthia Rice, Co-chair
Carole Ely
Pauline Goldsmith
Lois Jackson
Robin Jess, ex officio
Margaret Johnson
Derek Norman

Elizabeth Plotnik
Lea Rohrbaugh
Terry Ruiter

Isaac Sutton

History and Tradition
Presentation (Sub-Committee of Education)
Rose Pellicano, Chair
Jutta Buck
Pat Jonas
 

Membership
Martha Kemp, Co-Chair
Carol Varian, Co-Chair
Linda Crawford
Carole Ely
Rose Marie James
Ann Lesciotto
Lea Rohrbaugh
Terry Ruiter, Chapter Liaison
Marina Whitman

Nominating
Carole Ely, Co-Chair
Mary Bauschelt
Marcia DeWitt
Jan Boyd Haring
Kathie Miranda
Carol Varian

Silent Auction
Lynne Railsback, Chair
Linda Crawford
Kathy Folono
Marilyn Garber
Pauline Goldsmith
Jan Boyd Haring
Pat Jonas
Martha Kemp
Lee McCaffree
Jean Mikulla
Terry Ruiter
Cynthia Rice
Catherine Watters, Advisor
Carol Woodin

Strategic Planning
Robin Jess, ex officio
Carol E. Hamilton
Mike Huseby